Class Timing



Class Timing For Tuesday


Class Room No Subject/Teacher Time
BA LLB 1st Year Green Zone Block A General Principle of Law/ Anil Kumar Shrestha, Salina Kafle 10:00 am - 12:00 am
BA LLB 1st Year Green Zone Block A Sociology / Gaurab KC, Pranab Kharel 12:45 pm - 1:45 pm
BA LLB 1st Year Green Zone Block A Political Science/ Atindra Dahal 1:45 pm - 3:45 pm
BA LLB 1st Year Blue Zone Block E History of Nepal/ Suraj Basnet 10:00 am - 12:00 am
BA LLB 1st Year Blue Zone Block E Clinical Works(Clinical Legal Education)/ Bishwomani Pokharel 12:45 pm - 1:45 pm
BA LLB 1st Year Blue Zone Block E Economics/ Bhabuk Raj Neupane, Sunil Kharel 1:45 pm - 3:45 pm
BA LLB 2nd Year Green Zone Block B International Relations/ Rohit Karki, Milan Dharel 10:00 am - 12:00 am
BA LLB 2nd Year Green Zone Block B Clinical Class/ Bishwomani Pokharel, Mohan Krishna Khanal, Samjhana Phuyal 12:00 am - 1:00 pm
BA LLB 2nd Year Green Zone Block B Legislative Principle/ Anil Kumar Shrestha 1:45 pm - 3:45 pm
BA LLB 2nd Year Blue Zone Block B International Organization/ Anjan Kumar Dahal 10:00 am - 12:00 am
BA LLB 2nd Year Blue Zone Block B Legislative Principle/ Anil Kumar Shrestha 12:00 am - 1:00 pm
BA LLB 2nd Year Blue Zone Block B Criminal Law/ Madhav Prasad Acharya, Ganesh Bhattarai, Suraj Basnet 1:45 pm - 3:45 pm
BA LLB 3rd Year Green Zone Block F Public International Law/ Yubraj Sangraula, Prabin Subedi, Dev Kumar Sunuwar, Britant Khanal 10:00 am - 12:00 am
BA LLB 3rd Year Green Zone Block F Clinical Work: Advocacy Service to Community Outreach(Outreach Program)/ Yubraj Sangraula, Bishwomani Pokharel, Mohan Krishna Khanal, Yamuna Bhattarai 12:00 am - 1:00 pm
BA LLB 3rd Year Green Zone Block F Constitution Law and Constitutionalism/ Gyanu Gautam 1:45 pm - 3:45 pm
BA LLB 3rd Year Blue Zone Block A Law Of Evidence/ Prakash KC, Poonam Kafle 10:00 am - 12:00 am
BA LLB 3rd Year Blue Zone Block A Principle of Interpretation/ Kumar Ingnam 12:00 am - 1:00 pm
BA LLB 3rd Year Blue Zone Block A Clinical Work: Advocacy Service to Community Outreach(Outreach Program)/ Yubraj Sangraula, Bishwomani Pokharel, Mohan Krishna Khanal, Yamuna Bhattarai 1:45 pm - 3:45 pm
BA LLB 4th Year Blue Zone Block F Advanced Jurisprudence/ Yubraj Sangraula, Anil Kumar Shrestha 7:00 am - 9:00 am
BA LLB 4th Year Blue Zone Block F Advanced Jurisprudence/ Yubraj Sangraula, Anil Kumar Shrestha 9:45 am - 11:45 am
BA LLB 4th Year Green Zone Block B Advanced Jurisprudence/ Yubraj Sangraula, Anil Kumar Shrestha 7:00 am - 9:00 am
BA LLB 4th Year Green Zone Block B Advanced Jurisprudence/ Yubraj Sangraula, Anil Kumar Shrestha 9:45 am - 11:45 am
BA LLB 5th Year Block A Fiscal Crime - Kumar Ingnam, Intellectual Property - Madhusoodan Paudyal, Law of Equity - Kamal Raj Thapa, Energy Law - Mukesh Dhungana 7:00 am - 9:00 am
BA LLB 5th Year Block A Private International Law - Prem Chandra Rai 9:45 am - 11:45 am
BA LLB 5th Year Block A (Friday Compulsory) Pre Trial Presentation, Trial Advocacy and Appelate Advocacy/ Bishwomani Pokharel, Mohan Krishna Khanal, Kishor Bista, Samjhana Phuyal 12:00 am - 2:00 pm